Covid-19 salgını nedeniyle Müşteri Temsilcilerimiz 09:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Voit Bakırköy Showroom

Yürüyüş Sırasında Nasıl Giyinmeliyiz

Terleme yürüyüş sırasında gelişme eğilimi gösteren en önemli metabolik fonksiyondur.Bunun yanı sıra terleme, doğal bir fonksiyondur ve istemimiz dışında gelişir. Terlemenin iç işlevi vardır; bunlar, vücut ısısını dengeleme, cildi nemlendirmek ve boşaltım sistemine katkıda bulunmaktır. Yürüyüş sırasında terlemek son derece normal ve olması gereken bir durumdur; bu durumun cilt üzerinde olumsuz etkiler yaratmaması için alınabilecek bir takım önlemler vardır.

 

Yürüyüş sırasında teri emen pamuklu kıyafetler veya teri dışarı veren özel kumaşlar seçilmelidir. Naylonlu, teri dışarıya bırakmayan ve teri cildin üzerinde tutan kıyafetler cilt ve doğru performans açısından zararlıdır. Yürüyüş yapıldığı sırada hava şartlarına göre giyinilmelidir. Ayrıca yürüyüş öncesinde temiz olmak önemlidir. Yaz aylarında açık renkler, kış aylarındaysa kat kat giyinme tercih edilmelidir. Yağışlı havalarda tişört üzerine bir penye ve onun üzerine yağmurluk giyilmelidir; hava şartları değiştiğinde bunları şartlara uygun şekilde çıkarıp yürüyüşe devam edilebilir. Böylece yürüyüş esnasında hava şartlarına uyum sağlanmış olunur.

 

Koşu Bandı üzerinde yürüyüş yapılacaksa iklim şartları yerine Koşu Bandıyla çalışma yapılan alandaki sıcaklığa göre giyilir. Terleme Koşu Bandında çalışırken   iklim şartlarının etkisinden çok hareket ile ilişkili ve orantılı olarak gelişecektir. Bu durum sağlık açısından açık hava da yürüyüşe göre daha fazla avantaj sağlar.

 

Çanta taşınılacaksa mutlaka gövdemize yakın olmalıdır; sallanan tarzda çantalar ve büyük sırt çantaları omurganın pozisyonunu bozduğu için tercih edilmemelidir

 

Yürüyüş sırasında seçeceğimiz kıyafetleri tamamlayan en önemli unsur ayakkabıdır. Seçeceğimiz spor ayakkabı da ön taban arka tabana göre daha önde olmalı ve spor ayakkabı, yürüyüş yapmayı kolaylaştıran bükülme özelliğine sahip olmalıdır. Ön tarafın bükülebilir olması ayak pençe kısmının rahat etmesini sağlar. Giyilen ayakkabının bağcıkları mutlaka bağlanmalı çünkü ayakkabını ayak bileğini kavramaması yürüyüş kalitesini düşürecektir. Yürüyüş sırasında ayakta vücudun hareket eden birçok noktasında olduğu gibi terleme etkisi gösterebilir; bunun için; giyilen ayakkabının üzerindeki havalandırmanın yeterli olması gereklidir. Yaz aylarında daha çok file tarzı ayakkabıları kış aylarında ise su geçirmeyecek yapıda ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Giyilecek çorabın hava sirkülasyonuna katkı sağlayan pamuklu yapıda olması tercih edilmelidir. Kalınlığı ayakkabının taban kalınlığı ve ayakkabının yüzey yapısı ve hava şartları dikkate alınarak seçilmelidir. Gereğinden kalın çoraplar terlemeyi artırır ve bu durum yürüyüş kalitesini ciddi oranda azaltır.

 

Terlik ve uygun olmayan ayakkabılar seçilmesi hem rahat hareket edilmemesi, rahatsızlık; sadece ayak için değil baldır ve bacağın diğer kaslarında da kramp gibi sorunlara neden olabilir.

Visa Master
© Voitbayi.com her hakkı saklıdır.