Covid-19 salgını nedeniyle Müşteri Temsilcilerimiz 09:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Voit Bakırköy Showroom

Yiyerek Zayıfla

YİYEREK ZAYIFLA

İşe yaramasını sağla!

İşe kendin için günlük bir kalori limiti belirleyerek başla .“Öncelikle şu anki kilonu muhafaza etmek için yaklaşık ne kadar kaloriye ihtiyacın olduğunu hesapla. Kilonu 20 ile çarp. Düzenli olarak egzersiz yapıyorsan çıkan sonuca birkaç 100 daha ekle’’diyor Orlando’da diyetisyen olan ve Amerika da Beslenme Bilimi Derneği sözcüsü Prof.Dr. Tara Gidus. Örneğin, hareketsiz hayatı olan 63 kilodaki bir kadın, günde 1.400 kaloriye ihtiyaç duyarken; aktif bir kadın,1.700 kaloriye ihtiyaç duyabilir. Daha sonra ne kadar sürede kilo vermek istediğine karar ver. Yarım kilo vücut ağırlığı 3.500 kaloriye eşittir. Dolayısıyla hesaplamadan her gün için 500’ünü at ve hartada yarım kilo ver. Bugün kahvaltıda poğaça yerine, yağsız sütle yulaf ezmesi ye. Yolun yarısını geçtin bile.

Diyeti bozma..

Özellikle rejimin ilk günlerinde çok acıkacaksınız ve gece yarısı buzdolabında ne var ne yok yemek isteyeceksiniz. Prof Dr.Kovacs,“Çok hızlı bir şekilde kilo verdiğinde vücut aç kaldığını zanneder. Bu yüzden kalori yakmak yerine, onları yağa dönüştürerek muhafaza eder’’diyor. Aslında, sıkı bir rejime girdiğinde verdiğin kiloların yarısından fazlası yağdan değil kastan gider. Kaslar, metabolizmayı hızlandırdığı için vücudun yediği enerjiye çevirme hızı kastan kaybetmek, daha az kalori yakacağın anlamına geliyor. Kasları kaybetmemek için haftada yarım kilodan daha fazla kilo vermeye çalışmamalısın. Bu arada gidip beğendiğin 36 beden elbiseyi satın almayı da ihmal etme. Dolabında beş ay boyunca onu giymeni bekleyecek olsa bile ki bu 10 kilo vermek için en sağlıklı ve ideal süre bu, senin için güçlü bir teşvik olacak.

Hacmi büyüt

Büyüleyici olmayabilir ama lifler, diyet yapanın en yakın dostudur. Diğer yiyecekler su bakımından zenginken lifler daha hacimli ama daha az kalorilidir. Bir kâse çilek, küçük bir kurabiyeyle aynı kaloriye sahiptir ama daha fazla tatmin edicidir. Mideni çorba ve salatayla doldur. Yemeğe büyük bir kâse et veya balık suyuna hazırlanmış çorba ya da büyük bir tabak yeşil salata (sebze bakımından zengin, yağı az olan)ile başlayarak daha az kaloriyle daha tatmin olmuş hisset.

Tutarlı ol!

Yediğin kalorilerin yüzde beşi sindirimi hızlandırmak için kullanılıyor. Bu yüzden daha sık yemek metabolizmanı güçlü hale getirmek için harika bir yol gibi gözüküyor. Beslenme uzmanları gün içerisinde üç ana öğün yerine altı küçük öğün yememizi söyleyip duruyorlar. Ama sık yenilen küçük öğünleri destekleyen tıbbi araştırmalar yetersiz. Eğer 1.100 kaloriyi tutturmaya çalışırken günde altı öğün yersen, küçük ölçüler seni tatmin etmez. Ayrıca herkes de işe yaramıyor. Yeme alışkanlığını sabitle. Günde kaç öğün yiyorsan her gün aynı sayıda yemeğe başla. Uzun sure tok tutan yiyecekler, daha tutarlı olmana yardımcı olur.

Hayat tarzı haline getir

Diyet Yunanca’da “yaşam biçimi’’ anlamındaki “diaita’’kelimesinden geliyor. Buna göre, hayalindeki kiloya ulaştığında işin bitmiyor. Kilo verenlerin yüzde 85’i,diyeti bitince verdiği kiloları geri alıyor. Egzersizse kiloları uzakta tutmak için en iyi yol. Düşük kiloda olduğumuzda, vücudumuz çok çalışmak zorunda kalmıyor. Bunu söylemek canımızı acıtsa da “38 bedensen, 40 beden olan birinden daha az kalori yakarsın ‘’.Yani bu, daha küçük bedende kalmaz için daha az yemeğe ihtiyacın var anlamına geliyor. İyi haberse egzersizleri çoğaltırsan, daha çok yiyebilirsin. Prof Dr. Wayne Westcott “Her 10 yılda kadınlar metabolizma canlandırıcı kaslarının yaklaşık iki buçuk kilosunu kaybeder ‘’diyor. Yani kiloyu sahiplenmek için bacak ve kol arasındaki kasları da çalıştırmak gerekiyor. Yapılan bir araştırmaya göre yaptığımız egzersizdeki hareketlerin sırası kalorilerin yakımını etkiliyor. Buna göre Spinning dersine ve ağırlık çalışmak için spor salonuna gidiyorsan, daha çok kalori yakmak için spinning yapman gerekiyor.

Visa Master
© Voitbayi.com her hakkı saklıdır.