Covid-19 salgını nedeniyle Müşteri Temsilcilerimiz 09:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Voit Bakırköy Showroom

Mekik Hareketinde Püf Noktalar

Mekik hareketi karın için evde veya spor salonunda yapılabilecek en kolay hareketlerdendir. Mekik hareketi karındaki yağları yakarken etkilediği kasların güçlenmesini sıkılaşmasını sağlar. Mekik hareketi mekik sehpahaları vasıtasıyla yapıldığında vücut duruşu ve mekik sehpahasının mekik yapacak kişiye sağladığı kombine hareket metoduyla bu spor hareketi en doğru biçimde yapılır.

 

Karın Mekik hareketı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mekik hareketi sırasında Yapılan en büyük yanlış, dirsekleri ayağa değdirmeye çalışmaktır.  Bu, hem karın çalışması için gereksizdir hem de belimizi tamamen yerden kaldırmak anlamına gelir ve belin yerden kalkması durumu belimizi çok fazla zorlamaktadır. Sonuç olarak sakatlık riski doğurur.

 

Mümkün olduğu kadar mekik hareketini yarım yapmaya gayret etmek gerekir. Fazla zorlamak bele zarar verecektir. Yukarı kalkarken muhakkak nefes verilmeli ve inerken alınmalıdır. Mekik yaparken kendimize belli bir zaman ayırmalıyız ve mekik hareketi için kademeli olarak hareketi her farklı çalışma gününde arttırmaya gayret etmeliyiz.

 

Mekik hareketi yavaş bir şekilde yapılmalıdır.  Hızlı hareket, her zaman için adelelere zarar verir ve yapılan mekik hareketinden sonuç alınmamaya başlanır.

 

Mekik hareketinden maksimum verimi almak adına diğer bir önemli püf nokta da mekik hareketinden sonra başka bir harekete geçmeden önce mutlaka birkaç dakika ara verilmesidir.  Çünkü mide adelelerinde yoğunlaşan kanın görevini yapması için beklenmeli ayrıca dinlenilmelidir.

 

Spor çalışmaları sırasında yapılan diğer bir yanlış ta mekik hareketinin bir ara hareket olarak görülmesidir. Örneğin bir ağırlık çalışması bir omuz bir kol çalışması yaparken yorulunca birkaç dakikalığına mekik yapılması ve sonra kollardaki spor etkisi zorlanma hissi geçince yeniden kol çalışmasına başlanması şeklinde yaygın bir spor hareketleri geçisi vardır; bu kesinlikle yanlıştır. Kan yoğunluğunun belli bir kas grubunda toplanması ve toplandığı kas grubunda görevinin tamamlaması işlemi bitmeden başka kas gruplarını çalıştırmak sonra yeniden önceki çalışılan kas grubunu çalıştırmak verimli çalışmanın önündeki en önemli engellerdendir. Hareketler sırayla yapılmalıdır.

Visa Master
© Voitbayi.com her hakkı saklıdır.