Covid-19 salgını nedeniyle Müşteri Temsilcilerimiz 09:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Voit Bakırköy Showroom

Masajın Tarihçesi ve Türkiyede Masaj

Masaj, geçmişten günümüze süregelen ve insanların vücutlarına, bir teknikle beraber dokunulması ihtiyacının karşılanması temelline dayanan bir etkenliktir. Masaj yaptıran insan teması, pozitif elektrik aktarımıyla kendini çok daha iyi hisseder ve bu hissini, çevresine de yansıtır. Bu nedenle masaj geçmişten günümüze gelişerek gelmiş ve günümüzde de varlığını devam ettirmiştir.

 

Masaj etkinliğinin tarihte ortaya çıkarılan ilk uygulamalarının; M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzandığı, Çin ve Hindistan’da yapıldığı bilinmektedir.

 

Masaj konusunda ilk yazılı kaynak bulgusu ise eski Yunanda ele alınıp yazı diline dökülmüştür.. Eski Yunan’da “massein” kelimesi “yoğurmak” anlamına gelmektedir. Masajın temel işlemi  yoğurmadır. Yani günümüzdeki masaj kelimesinin temeli de Eski Yunan a aittir. O dönemden günümüze masaj, günlük yaşamda rahatlama ve gevşeme amacı ile uygulanmış bir etkinliktir. Masajın tedavi edici özelliği de vardır. Kas rahatsızlıkları çeşitli eklem ağrıları için çeşitli masaj metotları vardır. Eski Yunan’dan başlayarak, Roma İmparatorluğu döneminde de özellikle olimpiyat oyunları ve her türlü spor karşılaşmaları sırasında da masajdan yararlanılmıştır. Gladyatör dövüşlerinde dövüşçüler masajla ovulurdu. Olimpiyat oyunlarında da o dönemde sporcular karşılaşmalardan önce hazırlayıcı yağ denen zeytinyağı temelli yağ ile ovulurdu.

 

Günümüzde yaygın biçimde bilinen ve uygulanan klasik masaj: Rus-İsveç masajıdır. Rus-İsveç masajı, 19. yüzyıl başlarında şekillenmeye başlamıştır ve yüzyılın sonlarında bu masajın detaylı tanımlamaları yapılmıştır. Günümüzde masajın tekniklerinin temeli şu manuplasyon tekniklerine dayanır: Öfleraj, Petrisaj, Friksiyon, Perküsyon ve Vibrasyon olarak sınıflandırılan temel masaj hareketleri. Bu saydığımız masaj hareketleri geçmişten günümüze dek geliştirilerek başta teknik yönden olmak üzere ilerletilmiştir. Rus- İsveç masajı denilen klasik masaj, diğer tüm masaj tekniklerinin temelini oluşturmaktadır.

 

Rus- İsveç masajı ve diğer batı tekniklerinin yanı sıra doğudaki masaj uygulamaları olan uzakdoğu kökenli masajlar ise batı tekniğinden çok beden-ruh-düşünce üçgenindeki birlikteliği korumaya yönelik daha çok spirituel özellikleri öne çıkan uygulamalar olarak binlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmıştır. Özellikle kullanılan aromatik yağlar ile vücutta yaratılan dokunma etkisine ek olarak koku ile de etkime yaratma düşüncesi ağırlık kazanmaktadır.

 

Masaj, Türkiyede gelişmiş altyapı ve teknik düzeydeki  gerçek spa yani; Latince sanus per aquam ve Türkçe: Suyla gelen sağlık, kültürü kaplıcalar ve Türk hamamları ile büyük ölçüde oturmuş, kendine özgü nitelikleri bulunan ayrıcalıklı bir konuma sahip olan bir duruma ulaşmıştır. Türk hamam kültürü de spa kavramını barındırır. Masaj da spa kavramının içinde yer alan bir olgu olarak Türk turizminde başlı başına prestijli bir turizm hizmeti-sağlık hizmeti biçimindedir.

Visa Master
© Voitbayi.com her hakkı saklıdır.