Covid-19 salgını nedeniyle Müşteri Temsilcilerimiz 09:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.
Voit Bakırköy Showroom

Aikido Kıyafetleri

Japon savaş sanatı olan Aikido nun kendine özgü kıyafetleri ve ekipmanları vardır. Antreman ve seminerlerde esnasında giyilen bu kıyafetler geleneksel bir dizayna sahiptir. Ayrıca; çalışılacak teknikler için kıyafetler ve araç gereçler mutlaka olmalıdır. Hem erkek hem bayanlar Aikido çalışabilir ve kıyafetleri aynıdır.

 

Aikido da üste giyilen kıyafetin geleneksel ismi: Aiki-dokidir. Bu giysi de...

alta Aiki- dogi pantolonu giyilir. Aikidoda yeni öğrencilere öncelikle kendilerine teknik yapıldığında nasıl tepki vermeleri gerektiğini ve yere güvenli bir şekilde nasıl düşebilecekleri öğretilir. Bu nedenle Aiki-doki rahattır ve dar olmayan kasları ezmeyecek ve zarar vermeyecek bir yapıdadır.

 

Üste giyilen Aiki-dogi nin açılmaması için kemer giyilir. Bu kemerler seviye içinde sembol niteliğindedir ve beyaz, kahverengi ve siyah renkler vardır. Türkiyede kuşaklar, Federasyonun yetki ve kontrolü altında olup, Federasyonun bilgisi dışında kuşak için sınav yapılmaz. Sınav kurulunu oluşturacak kişiler Federasyon tarafından seçilir.

 

Birinci Dan yani Shodan ın geçilmesinden sonra geleneksel Hakama giyilir. Danlar, Aikido da seviyelerdir. 1. Dan ,2. Dan gibi seviyeler ve bunların geleneksel tanımlamaları, kuralları vardır. Beden, aklı dinlemeye ;teknik,şekil kazanmaya başladıkca; gerekli yavaşlık,kesinlik ve özenle devam etmek; zihinsel çalışma isteğini sürekli kılmak; bunlara zamanla hız,güç,ilerlemişlik, gelişmişlik hissi kazandırmak bu giyilen geleneksel giysiye anlam verir. İnsan psikolojisi için Hakama nın yarattığı bir etki olduğu; bu giysinin siyah veya beyaz renkler taşımasının modern düşünceler olan iyilik ve kötülükle ilgili olmadığı sadece geleneksel iki rengin birinin seçimi olduğu düşünülmelidir. Hakama, pantolon ve etek arası bir kıyafettir.

 

 Zori adı verilen yine geleneksek terlikler giyilir. Fakat Zori mecburi değildir.

 

Aikido da kullanılan sopanın adı Jo dur. Jo, tahtadandır ve ortalama 130 cm uzunluğunda ya da 1-2 cm daha az uzunluktadır.

 

Aikido da diğer bir alet; Bokken, samuray kılıcı olan Katananın tahta biçimidir.

 

Tanto, 25-30 santim uzunluğundadır ve tahtadan yapılmış bir bıçaktır.

Visa Master
© Voitbayi.com her hakkı saklıdır.